FONDALINE® SİSTEM

Zemin sularının drenajı ve temel su yalıtım sistemlerinin korunmasını sağlar.
FONDALINE® yüksek yoğunluklu polietilenden üretilmiştir ve temel su yalıtımı sistemlerini bütünüyle korur.
 • FONDALINE®, yüksek yoğunluklu polietilenden üretilmiştir. Yer altı suları ile toprak basıncının neden olduğu hasarlara karşı su yalıtım sistemlerini korur.

  TAM KORUMA
  FONDALINE® yarı konik kabartmalı esnek dokusuyla üzerine gelen tüm darbe etkilerini yutar, yapı çukuru doldurulurken oluşabilecek hasarları da önler. 1200-1600 adet/m² kabarcık sayısıyla topraktan gelen yanal yükleri daha homojen dağıtarak su yalıtımını korur.

  HER TÜR DRENAJ İÇİN İDEALDİR

  FONDALINE®, bodrum duvarı veya toprak altında kalan bölümde dayandığı duvar ya da döşeme arasında yaklaşık 5,8 l/m2 hava boşluğu bırakır. Bu boşluk zemin sularının en iyi şekilde drene edilmesini sağladığı gibi nemli yüzeylerin de kuruması için gerekli hava sirkülasyonu sağlar.

  Yapıların toprak altında kalan kısımları ve özellikle temelleri neme ve zemin suyuna karşı yalıtılmak zorundadır. Aksi takdirde betona işleyen nem zaman içinde betonarme demirinin korozyona uğramasına neden olur. Paslanan demir taşıyıcılık fonksiyonunu kaybeder ve sonunda binanın statik güvenliği tehlikeye girer.

  FONDALINE®, yüksek yoğunluklu polietilenden üretilen ve yapının neme ve basınçlı zemin sularına karşı korunmasında görev alan, çok amaçlı bir malzemedir. Toprak altında yapılan su yalıtımlarının korunmasında idealdir. Yarı konik kabartmalı esnek dokusuyla üzerine gelen tüm darbe etkilerini yutar, yapı çukuru doldurulurken oluşabilecek hasarları önler, zemin sularının drene edilmesini sağlar.

  Kabarcıklı yüzeyini 120 - 220 kN/m² arasındaki basınçlarda muhafaza edebilen FONDALINE®, dayandığı duvar veya döşeme ile arasında yaklaşık 5,8 l/m² hava boşluğu bırakabilmektedir. Bu boşluk, kullanım yeri ve amacına göre, zemin sularının drenajını en iyi şekilde sağladığı gibi, nemli yüzeylerin kuruması için gerekli hava sirkülasyonuna da uygundur. Drenajın önem kazandığı kullanımlarda genellikle yanal toprak bitkisi de söz konusudur. 1200 - 1600 adet/m²'ye ulaşan kabarcık sayılarıyla FONDALINE®, topraktan gelen yanal yüklere daha homojen dağıtarak su yalıtım membranını daha iyi korur.

  FONDALINE® 400; 2 yüzü siyah renkte, FONDALINE® 500 ve 600 ise, 2 renkte: kahve (toprağa bakan yüz) ve siyah (duvara bakan yüz) üretilmektedir.  FONDALINE®, Türk Standarları Enstitüsü tarafından bitümlü membranlar için geliştirilmiş olan TS 11758-2 uygulama şartnamesinin toprak altı su yalıtım detaylarında "drenaj sağlayıcı, koruyucu katman" olarak önerilmektedir.

  FONDALINE® birçok fonksiyonu yerine getirir:

  TOPRAK ALTINDA KALAN DUVARLARIN VE TEMELLERİN KORUNMASI
  Toprak altında yapılan su yalıtımları mutlaka yapı çukurunun doldurulması sırasında gelebilecek çarpmalara karşı korunmalı, yalıtımın delinmesi önlenmelidir. FONDALINE® darbeleri yutan özel yapısıyla bu fonksiyonu en iyi şekilde yerine getirir. FONDALINE®, sadece inşaat sırasında değil, yapının tüm ömrü boyunca görevdedir. FONDALINE®, zemin suyu olmayan yerlerde de nemli toprağı duvardan uzakta tutmasıyla etkilidir. Bitki köklerine ve topraktan gelebilecek kimyasallarla dayanıklı olduğu için, zaman içinde etkisi azalmaz.

  MEVCUT BODRUM DUVARLARINDAKİ NEM HASARLARININ İÇTEN ONARIMI
  FONDALINE®, ayırıcı katman olarak kullanıldığında, bunun üzerine uygulanacak sıvalar veya alçılı karton tipi kaplamalar nemden etkilenmeyeceği için bozulmazlar ve mekan yeniden düzgün ve uzun ömürlü duvar yüzeylerine sahip olur. Ayrıca FONDALINE® ile mevcut duvar arasında kalan dar boşlukta hava hareketi oluştuğundan, ısıtılan iç mekandaki havanın nemli duvarı yalaması ve kurutması sağlanır.

  MEVCUT BODRUM ZEMİNLERİNDEKİ NEM HASARLARININ İÇTEN ONARIMI
  FONDALINE®, bu görevi en iyi şekilde üstlenir, çünkü neme dayanıklı yapısının yanısıra, yüksek basınç mukavemetiyle üzerine yük binen uygulamalar için de idealdir. FONDALINE®'in 8mm'lik kabarcık yüksekliği, kaplama malzemelerinin ağırlığı veya hareketli yükler altında ezilmez, bu suretle mevcut zeminle yeni kaplama arasında sürekli bir hava yastığı meydana gelir.

  ZEMİN BETONLARININ TOPRAKTAN GELEN NEME KARŞI KORUNMASI
  FONDALINE®, sıkıştırılmış zemin veya stabilize üzerine serildiğinde, betonun zeminden gelecek nem ile teması kesinlikle önlenmiş olmaktadır. 250kN/m² basınç dayanımı her metrekarede 25 ton taşıma gücü anlamına geldiği için, sistem sorunsuz olarak uygulabilmektedir.
 • Ambalaj: 1 rulo= 40 m²
  Fondaline 400 : 22 rulo/palet= 880 m²/palet
  En : 2 m ve 3 m, Boy : 20 m

  FONDALINE®, Türkiye'de 3 metre eninde üretilebilen ilk ve tek yalıtım koruyucu membrandır. Bini yerlerinden ve işçilikten sağladığı tasarrufla toplam %6 maliyet avantajı getirir.

  Fondaline 500 : 12 rulo/palet= 480 m²/palet
  Fondaline 600 : 12 rulo/palet= 480 m²/palet
  En : 2 m, Boy : 20 m

  Teknik Özellikler tablosunu görüntülemek için tıklayınız.